APOEL și Larnaca au profiluri contrastante: Larnaca se bazează pe un nucleu foarte constant, care începe aproape fiecare meci, în timp ce APOEL combină un nucleu mic cu rotații și utilizare frecventă a băncii. APOEL folosește des rezervele pentru a schimba jocul, pe când Larnaca preferă un 11 stabil, cu mai puține schimbări în timpul meciului. Responsabilitatea ofensivă la APOEL este concentrată pe un singur marcator principal, în timp ce Larnaca împarte golurile între mai mulți jucători; Larnaca au și câteva șuturi per marcator (sugerează mai multe ocazii de combinare), iar APOEL are un ritm mai ridicat de cartonașe, cauzat de câțiva jucători agresivi.
APOEL: Stefan Drazic este principalul pericol ofensiv și probabil punctul focal al atacului APOEL; Daniel Mancini contribuie ca titular constant și este singurul cu assist-uri înregistrate, dar are și risc disciplinar cu mai multe cartonașe.
Larnaca: Riad Bajic și Djorde Ivanovic sunt contributori ofensivi de încredere cu goluri și șuturi, în timp ce Marcus Rohden oferă gol și amenințare la assist din mijloc; Zlatan Alomerovic este o prezență stabilă în poartă și disciplinat defensiv.
- Titular 11 meciuri: Daniel Mancini (6), Diego Rosa (6), Evagoras Antoniou (6)
- Șuturi & goluri: Stefan Drazic (3), Daniel Mancini (1), Peter Olayinka (1), Konstantinos Poursaitidis (1), Mathias Tomas (1), Nikolaos Koutsakos (1), Kostas Laifis (1)
- Assist-uri: Daniel Mancini (1)
- Titular 11 meciuri: Djorde Ivanovic (10), Hrvoje Milicevic (10), Elohor Godswill (10)
- Șuturi & goluri: Riad Bajic (2 goluri / 3 șuturi), Enric Saborit (2 goluri / 2 șuturi), Djorde Ivanovic (2 goluri / 1 șut), Hrvoje Milicevic (2), Marcus Rohden (1 gol / 1 șut), Robert Mudrazija (1 gol / 1 șut), Jorge Miramon (1)
- Assist-uri: Marcus Rohden (1)
APOEL este echipa mai agresivă în acest eșantion, acumulând mai multe cartonașe galbene, concentrate la câțiva jucători, nu răspândite uniform. Larnaca sunt mai curați, dar au un cartonaș roșu; cartonașele lor sunt concentrate pe un grup mic. Ne așteptăm la un meci moderat fizic, cu jucători APOEL care au deja mai multe avertismente probabil vizați de arbitri.
- Cartonașe galbene: Vitor Meer (4), Daniel Mancini (3), Stefan Drazic (2)
- Cartonașe roșii:
- Cartonașe galbene: Enric Saborit (3), Zlatan Alomerovic (2), Roger Roberge Valentin Sebastien (2)
- Cartonașe roșii: Petros Ioannou (1)
Motiv: Meer conduce topul cartonașelor galbene și joacă regulat, fiind cel mai probabil să primească un nou avertisment într-un meci competitiv unde APOEL are un ritm mai ridicat de cartonașe.